Ludzie tłumaczą, że ten film nie powinien zasiadać na drugim miejscu w TOP500 listy Filmwebu. Zdziwiłem się, że oglądaliśmy go stosunkowo dawno, czyli w roku 2011.

9 gwiazdek

Dałem mu 9 filmwebowych gwiazdek, co według tamtejszej skali ma oddawać wrażenie „rewelacyjny”. W notatkach dla tego wpisu zanotowałem „chce się żyć”. Napisałem tak, bo chcę się bardzo żyć po takim seansie. Dodaję tytuł „jedno życie”, ponieważ tyle mamy w posiadaniu przychodząc na ten świat. Wcale nie trzeba tragicznego wypadku i niepełnosprawności, aby utracić potrzebę intensywnego przeżywania mnóstwa chwil z naszej codzienności. Poprzez rozmaite przeszkadzajki pozwalamy uciekać życiu przez palce. Strach czy znużenie, a czasem niefortunny bieg wydarzeń – powodów można by mnożyć, lecz lepiej jest poświęcić czas na film opowiadający o gorącym pragnieniu życia w pełni. 

Poruszenia

Pomyślałem, że dobrze pasuje do tamtej notatki dopisek „pomimo życia”. Wychodzi wtedy taki lapsus „chcę się żyć, pomimo życia”. Opowieść o Nietykalnych porusza dlatego, że widzi rozpędzone życie tam, gdzie jest niemal kompletny bezruch. Widzi dobrego kolesia tam, gdzie jest przegrany chłopak z marginesu. Te konstrukcje artystyczne obrazują naszą ludzką miłość do życia, które potrafi nas ściągać w dół oraz do ludzi, którzy wydają się nieraz jej niegodni. Tkwi w tym radosna nadzieja przeżywana pomimo łez. Uczucie połączone ze świadomością – serce i rozum. Jest przecież zrozumiałe, że los bywa trudny, lecz chyba zawsze gdzieś czai się pewne uniesienie, który popycha do pogoni za szczęściem. Nietykalni poruszają pokazując radość tam, gdzie hula rozpacz. Poza tym urzeka prosty humor tworzony w pozornie prostych zdarzeniach.

– I wiesz co? Oni to całe Webdeo jeszcze czytajo… – Haha, a to dobre!

Żeby żyć trzeba żyć

Gdy wspominam dzisiaj tamten film, próbuję uchwycić najważniejsze. Chcę bowiem umilić czytanie jakąś niezwykłością. Tutaj tkwi problem. Gdzie mam jej szukać? Autorzy i pokazali nam najzwyklejszą prozę życia. Film tętnił ludzkimi pragnieniami. Bo chcemy przecież żyć w dostatku. Bo chcemy przecież kochać. Bo chcemy w końcu przełamywać własne ograniczenia. Radość! Radość życia kryje się za tymi pragnieniami. Pomyślałem sobie, że to coś uniwersalnego. Każdy z nas ma podobnie. Jesteś jak każdy i tym razem nie jest to żadną obelgą. Nietykalni pokazali, że samo dążenie może być radością. Samo dążenie do szczęśliwego życia może być intensywniejszym życiem niż to się wydaje.

Dla przypomnienia zwiastun filmu ⤵